שאלות נפוצות על רפואה משלימה ואלטרנטיבית

שאלות נפוצות

1מה ההבדל בין רפואה משלימה ואלטרנטיבית (CAM) והרפואה הקונבנציונלית?
קיימים מספר הבדלים בסיסיים בין CAM ובין הרפואה הקונבנציונלית. רפואה משלימה ואלטרנטיבית, בניגוד לרפואה הקונבנציונלית, בנויה על פילוסופיה שעל פיה לגוף יש יכולת מולדת לריפוי עצמי . מטפלים ברפואה משלימה ואלטרנטיבית מחפשים לעיתים קרובות את המצבים הרגשיים, הפיזיולוגיים, הפסיכולוגיים והרוחניים המשפיעים על בריאותו של האדם.
2מהי רפואה משלימה ואלטרנטיבית?
רפואה משלימה ואלטרנטיבית (CAM) שמה דגש על ריפוי ומניעת מחלות באמצעות טיפול בנפש, בגוף וברוח. טיפולי רפואה משלימה ואלטרנטיבית רבים משמשים בשילוב עם טיפולים קונבנציונליים במטרה למנוע הופעת מחלות, להפחית לחץ, למנוע או להפחית הופעת תופעות לוואי וסימפטומים של מחלות או לשליטה במחלות. זו הגישה המומלצת כמסייעת לתוצאות בריאותיות חיוביות. כמה שיטות נפוצות של CAM כוללות דיקור, כירופרקטיקה, ויטמינים, צמחי מרפא, עיסוי טיפול יוגה. עם זאת, למרות שרפואה משלימה ואלטרנטיבית הופכת לפופולרית יותר, ברוב המקרים, רבים מהטכניקות והתהליכים הנמצאים בשימוש עדיין אינם מוכרים בקרב רוב הציבור.
3האם רפואה משלימה ואלטרנטיבית בטוחה?
בדיוק כמו הרפואה המסורתית הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית חייבות להיות מנוהלות בצורה נכונה, מדויקת ובפיקוח על מנת שיתפקדו באופן היעיל והבטוח. מטופלים צריכים לדון על תרפיות CAM שלהם עם הרופא האחראי שלהם על מנת לוודא שכל צורות הטיפול משלימות אחת את השניה ואינן מתנגשות עם טיפולים קונבנציונליים אחרים שהם מקבלים. חשוב מאוד שהם ידונו בדבר כל הטיפולים שהם מקבלים עם כל הספקים/מטפלים שלהם וכך לכל אחד מהם תהיה תמונה שלמה של מצבו הבריאותי של המטופל. יש לדווח לכל ספק על כל תוסף מזון או ויטמין כדי להבטיח מניעת אינטראקציות בין המוצרים שמספקים הסוכנים השונים.
4מי הם המשתמשים העיקריים של רפואה משלימה ואלטרנטיבית?
לפי סקר של המרכז הלאומי לרפואה משלימה ואלטרנטיבית NC והמרכז הלאומי לסטטיסטיקת בריאות שבוצע בהשתתפות 23,000 מבוגרים ו-9,000 ילדים, בערך 38% מהמבוגרים ו-12% מהילדים שהשתתפו בסקר השתמשו בצורה כלשהי של CAM. מתוך אוכלוסיית המבוגרים שהשתמשו ברפואה משלימה ואלטרנטיבית היה מספרן של הנשים גדול יותר, רובן נשים בגילאים שבין 40 לבין 69 עם רמות הכנסה והשכלה גבוהות. לפי סקר משנת 2008 של המרכז הלאומי לרפואה משלימה ואלטרנטיבית NC והמרכז הלאומי לסטטיסטיקת בריאות שבוצע בהשתתפות 23,000 מבוגרים ו-9,000 ילדים, בערך 38% מהמבוגרים ו-12% מהילדים שהשתתפו בסקר השתמשו בצורה כלשהי של CAM. מתוך אוכלוסיית המבוגרים שהשתמשו ברפואה משלימה ואלטרנטיבית היה מספרן של הנשים גדול יותר, רובן נשים בגילאים שבין 40 לבין 69 עם רמות הכנסה והשכלה גבוהות.
5האם רפואה משלימה ואלטרנטיבית באמת עובדות?
מחקרים הוכיחו ששיטות לא קונבנציונליות השיגו תוצאות בטיפול נפרד או בשילוב עם תרופות קונבנציונליות. בנוסף, יותר ויותר טיפולים שבעבר נחשבו אלטרנטיביים הופכים למקובלים ונעשה בהם שימוש רחב. לפרטים נוספים: https://report.nih.gov/nihfactsheets/ViewFactSheet.aspx?csid=85
6קיימים כל כך הרבה סוגים שונים של רפואה משלימה ואלטרנטיבית. כיצד מטופלים יכולים לדעת אם הם בחרו בסוג הטיפול המתאים למצבם?
ראשית, חשוב שמטופלים שמי שמעוניינים לבחור בטיפולי CAM יבקרו רופא המשפחה על מנת לאבחן את מצבם הבריאותי. עליהם לדבר אתו על כל האפשרויות השונות שעומדות בפניהם ולשאול אותו אם הוא (או היא) יעזור להם לתאם טיפול CAM עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי שהם מקבלים. לאחר שהמטופלים דנו עם הרופא על מצבם הבריאותי והאפשרויות העומדות בפניהם, הם יכולים לבחור אם התחיל לחפש ספק לרפואה משלימה ואלטרנטיבית. לפני החלטה על בחירת מטפל מומחה, מטופלים צריכים לראיין כמה מועמדים שונים. במהלך הראיונות יש לשאול כל מועמד על המלצותיו ולבקשו להציג תעודות הסמכה. מטופל צריך לזכור לשוחח על כל נושא או שאלה בנושאי רפואה משלימה ואלטרנטיבית עם הספק/מטפל שבחר.
7האם CAM עלולות להפריע לטיפולים קונבנציונליים?
כן. רפואה משלימה ורפואה אלטרנטיבית יכולות להפריע טיפולים קונבנציונליים אם אינן מתואמות כראוי. רפואה משלימה ואלטרנטיבית משלימות תרופות קונבנציונליות והן אמורות לשמש בתיאום איתן על מנת לסייע בהפקת תוצאות אופטימליות בטיפול.
8האם רפואה משלימה ואלטרנטיבית יכולות לגרום לתופעות לוואי?
כן. גישות טיפוליות של CAM יכולות לגרום לתופעות לוואי אצל חלק מהמשתמשים. חומרת וסוגי תופעות הלוואי תלויים בהיסטוריה הרפואית המסוימת של המטופל ואילו סוגים של טיפולים הוא או היא מקבלים בהווה. תופעות לוואי יכולות להתבטא בכאבי שרירים או בתגובות לוואי שליליות לצמח או לתוסף מרפא. כל טיפולי CAM צריכים להיות מתואמים בין הרופא הראשי (לדוגמא - רופא משפחה) ובין המטפל המומחה ברפואה משלימה ואלטרנטיבית בכדי למנוע התפתחות של תופעות לוואי.
9האם על מטופלים ליידע את הרופא שלהם על טיפול שהם מקבלים ממומחה CAM?
כן. מטופלים צריכים ליידע את רופא המשפחה על סוגי הטיפולים שהם מקבלים ממומחה לרפואה משלימה ואלטרנטיבית. לעתים תרופות קונבנציונליות ותרופות משלימות עלולות לסתור אלו את אלו. מטופלים צריכים לזכור שחשוב לדווח לכל המטפלים/ספקים שלהם על כל טיפול שהם מקבלים.
10כיצד על מטופלים לדון עם הרופא שלהם בדבר התעניינותם בתרופות משלימות ואלטרנטיביות?
א. ישנם כמה שלבים פשוטים מאוד שמטופלים יכולים לנקוט בהם כדי לתקשר עם הרופא שלהם על כל טיפול אלטרנטיבי שהם מעוניינים בו. ליידע את הרופא ואת הרופא המומחה (במידה וישנו) אילו צמחים או תוספים הם מקבלים כמו גם על הטיפולים הלא רפואיים שהם מקבלים, כגון עיסוי ואקופונקטורה. להקשיב לחששות של הרופא לגבי רפואה משלימה ואלטרנטיבית. לעתים ההיסטוריה הרפואית של המטופל עלולה להפוך את הטיפול האלטרנטיבי למסוכן עבורו. אם הרופא שלהם מסרב לסייע בנושא זה, מטופלים יכולים לשקול פניה לרופא אחר. לשאול את הרופא שלהם אם יש שאלות שהוא מעוניין לשאול את המטפל/ספק שלהם. ליידע את הרופא שלהם במקרים שבהם המטפל האלטרנטיבי או הספק מייעץ להם לבצע משהו שבאופן ישיר מתנגש עם ההמלצות הרפואיות של הרופא. ניתן להתייחס גם להצעות בדף זה בזמן השיחה עם הרופא על תרופות אלטרנטיביות.
11מה צריכים מטופלים לחפש בעת בחירת של מטפל או ספק רפואה משלימה ואלטרנטיבית
כאשר מחפשים מטפל לרפואה משלימה ואלטרנטיבית הפנייה אישית היא בדרך כלל מקום טוב להתחיל בו – לרוב שיחה עם מטופל שהיה באותו מצב. על מטופלים לראיין כל ספק רפואה אלטרנטיבית שהם בחרו בו. בנוסף, עליהם לוודא שהמטפל או המטפלת אכן מוסמך לטיפולים באותה מדינה שבה הם מטפלים ומחזיק באישורים המורחבים הנדרשים.
Click to toggle

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

תפריט נגישות